História obce
Naša obec leží v rajeckom výbežku Žilinskej kotliny v terasových náplavoch Rajčanky. Stred obce leží v nadmorskej výške 430m. Chotár obce o rozlohe 702ha má nadmorskú výšku 420 až 736m. Južná časť chotára je pahorkatina, severnú a západnú časť zaberá hornatina v zlepencových a vápencových skalách. Podľa knihy Vlastivedný slovník obcí na Slovensku bola naša obec založená na zákupnom práve v roku 1407 pod menom I z b e n
Ďalšie zachované názvy:
Rok 1474 - Zbynyowe
Rok 1488 - Zbynow
Rok 1598 - Zbinow
Rok 1786 – Zbyňow, maďarsky: Zbinyó, Zebény
V roku 1407 bol dedičným richtárom Štefan, syn Lamberta, rajeckého richtára. Obec patrila panstvu Lietava.
Z významnejších udalostí v Zbyňove do r.1900:
Najväčšia živelná pohroma postihla Zbyňov v roku 1885.
Úroda bola spustošená po celom širokom okolí, nebolo čo mlátiť, teda ani čo jesť a čím kŕmiť dobytok.
Rok 1866 je pamätný pre našu obec tým, že sa tu vyskytla cholera. Vyžiadala si mnoho ľudských obetí. Často vymreli celé rodiny.
V roku 1883 – 1884 prišli do Zbyňova misionári. Výsledkom ich pôsobenia bolo obmedzenie pitia alkoholu, ktoré bolo veľmi rozšírené medzi obyvateľmi. Významové udalosti v obci po r.1900. Do roku 1900 bola krčma v Zbyňove ako pánsky regál a zemepán ju prenajímal obyčajne na 6 rokov. Od roku 1900 sa stal vlastníkom krčmy miestny žid Rosenzweig až do roku 1920.
Od roku 1920 do roku 1924 mal licenciu na krčmu Moskál.
Od roku 1924 bol krčmárom v Zbyňove Filip Martinka.
O Vzdelanie v našej obci sa skôr starali hlavne vyslúžili vojaci, alebo ľudia, ktorý sa naučili čítať, písať a rátať cestovaním po svete. Starší ľudia si spomínajú na obyvateľa Matúša Vavru ktorý ich učil. Do roku 1876 nevedel v obci nik písať. Notár musel v tých rokoch každého richtára naučiť sa podpísať. Podpisom väčšinou boli tri krížiky. Prvými nediplomovanými učiteľmi v Zbyňove boli Jozef Lieskovský a Nevolný.
Riadna škola bola postavená v roku 1909. Rímsko-katolícka ľudová škola privítala v Zbyňove prvú diplomovanú učiteľku Margitu Brandýsovú. Po jej odchode sa učitelia často menili. Od roku 1930 tvorí učiteľský zbor slečna Aranka Fazekašová – správkyňa a Mária Smutná – učiteľka. Do roku 1930 tu bola jednotriedna škola. Keď stúpal počet žiakov sa škola rozšírila na dvojtriednu. Za učiteľa Jozefa Lieskovského bol učiteľský plat 140 korún a tri krát do roka kantácie. Pri kantácii chodil učiteľ z domu do domu a občania mu dávali zbožie, vajcia, slaninu, zemiaky atď. Tieto kantácie zanikli u učitelia Nevoľného, ktorý dostal učiteľský plat a výmer t.j. že okrem platu dostal určité množstvo poľnohospodárskych plodín.
V roku 1931 začala v Zbyňove pôsobiť ako učiteľka absolventka reformného reálneho gymnázia v Žiline Mária Smutná narodená 14.9.1911 v Rajci. Určitý čas bývala u vdovy Kataríny Gáperovej rodená Súkeníkovej. Neskôr každoročne dochádzala z Rajca peši. S učiteľom Branislavom Ďurianom z Rajeckých Teplíc vytvorili veľmi dobrú učiteľskú dvojicu. Za ich pôsobenie sa postavilo javisko v dnešnej zasadačke obecného úradu a každoročne sa hrali divadelné predstavenia.