Obec Zbyňov

Hlavná kontrolórka obce

Alena Uríková

Hlavná kontrolórka obce

1. Hlavný kontrolór je zamestnancom obce, ktorého volí na šesť rokov obecné zastupiteľstvo a po uplynutí tohto obdobia jeho pracovnoprávny vzťah k obci končí.
  2. Hlavný kontrolór za svoju činnosť zodpovedá obecnému zastupiteľstvu.
  3. Hlavný kontrolór vykonáva kontrolu úloh obce vyplývajúcich z pôsobnosti obce.
  4. Funkcia hlavného kontrolóra obce je nezlučiteľná s výkonom poslanca obecného zastupiteľstva, funkcie v štátnej správe
  5. Hlavný kontrolór najmä :
  1. Vykonáva kontrolu :
  • Nakladania s majetkom obce a majetkom vo vlastníctve štátu, príp. vo vlastníctve iných právnických alebo fyzických osôb, ktorý bol obci zverený,
  • Účtovníctva a pokladničných operácií na obecnom úrade
  • Príjmov a výdavkov rozpočtu obce a hospodárenia s majetkom obce
  • Hospodárenie s finančnými zdrojmi obce
  • Čerpania rozpočtu, jeho zmien a záverečného účtu
  • Správnosti a opodstatnenosti čerpania finančných prostriedkov obci účelovo poskytnutých fondov a dotácií
  • Plnenia uznesení obecného zastupiteľstva
  • Plnenia ďalších úloh ustanovených osobitnými predpismi ( napr. Zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite ).
  1. Preveruje :
  • Tvorbu a čerpanie rozpočtu obce
  • Opodstatnenosť zavedenia alebo zrušenia miestnych daní  a poplatkov v obci
  • Možnosti poskytovania úveru alebo pôžičky
  1. Predkladá :
  • Výsledky kontroly priamo obecnému zastupiteľstvu
  • Obecnému zastupiteľstvu najme jedenkrát ročne správu o výsledkoch kontroly
  • Obecnému zastupiteľstvu raz za šesť mesiacov návrh plánu kontrolnej činnosti, ktorý musí byť najneskôr 15 dní pred prerokovaním v obecnom zastupiteľstve zverejnený spôsobom v obci obvyklým
  1. Pri vykonávaní činnosti uvedených v ods. 5 úzko spolupracuje s obecným úradom.
  2. Hlavný kontrolór vybavuje sťažnosti, ak tak ustanovuje osobitný zákon.
  3. Hlavný kontrolór je povinný vykonávať kontrolu, ak ho o to požiada obecné zastupiteľstvo
  4. Hlavného kontrolóra do funkcia volí a odvoláva obecné zastupiteľstvo nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov.
  5. Hlavný kontrolór je oprávnený nahliadať do účtovných a pokladničných dokladov, ako aj do akýchkoľvek iných dokumentov týkajúcich sa pokladničných operácií, vedenia účtovníctva , nakladania s majetkom obce a do iných dokladov potrebných na výkon kontroly.
  6. Hlavný kontrolór sa zúčastňuje zasadnutí obecného zastupiteľstva s hlasom poradným.

mobilná aplikácia

Po Ut St Št Pia So Ne